Dr. Bojan Himmelreich prejemnik Aškerčevega priznanja
Arhivsko društvo Slovenije bienalno podeljuje Aškerčevo nagrado in priznanje, ki pomenita osrednji stanovski nagradi za arhivsko dejavnost v Sloveniji. V ljubljanski mestni hiši, tam kjer je Anton Aškerc ob izteku 19. stoletja pionirsko pričel svojo poklicno pot delovanja v arhivu, so 23. oktobra 2024 podelili eno Aškerčevo nagrado in dve Aškerčevi priznanji.
Med dobitniki Aškerčevega priznanja je tudi arhivski svetnik v Zgodovinskem arhivu Celje dr. Bojan Himmelreich. Himmelreich je prejel priznanje za razstavo in monografijo »Je bilo v Celju dovolj mostov?« in razstavo »Filatelija v arhivih, arhivi v filateliji« ter s tem za pomemben prispevek k popularizaciji arhivov in arhivske dejavnosti. Obe razstavi sta s spremnima publikacijama poželi veliko zanimanja tako strokovne kot laične javnosti in zato zagotovo pomenita enega od presežkov dela v zadnjih dveh letih. V svojem nagovoru je dr. Himmelreich ob zahvali za predlog in komisiji, izpostavil velik pomen arhivske dejavnosti v dialogu z javnostjo ter poudaril prelomni trenutek pred desetletji, ko se je odločil za zaposlitev v Zgodovinskem arhivu Celje. S tem je njegova želja po delu z arhivskim gradivom dobila nov zagon, delo z arhivskim gradivom pa je vseskozi lahko po eni strani bolj povezal z delom z ustvarjalci in uporabniki arhivskega gradiva ter po drugi strani tudi z raziskovanjem zgodovine.
Dobitnica Aškerčeve nagrade na življenjsko delo je Aleksandra Pavšič Milost iz Pokrajinskega arhiva v Novi Gorici, prejemniki Aškerčevega priznanja pa skupina sedmih zaposlenih iz Arhiva Republike Slovenije: Tadej Cankar, Mateja Jeraj, Matevž Košir, Tadeja Tominšek Čehulić, Polona Trobec Mlakar, Mojca Tušar ter Tanja Žohar, ki so priznanje prejeli za izdajo vira in študije Dr. Albin Šmajd: Dnevnik in dosje (1941–1946).