Hrastnik v dokumentih …
V Hrastniku je od 25. septembra 2024 na ploščadi pred spomenikom borcem in žrtvam fašističnega nasilja na ogled nova zunanja razstava “Hrastnik v dokumentih Zgodovinskega arhiva Celje”. Avtorica razstave, ki je nadaljevanje serije razstav “Arhiv v regiji”, je arhivska svetnica mag. Hedvika Zdovc. Projekt, ki obenem krepi tudi medinstitucionalna povezovanja zavodov s področja kulture, je nastal v produkciji Zasavskega muzeja Trbovlje in Zgodovinskega arhiva Celje ob podpori Občine Hrastnik in Ministrstva za kulturo.
Hrastnik je danes mesto in sedež občine. Do leta 1934 je ozemlje današnje občine spadalo pod občine: Trbovlje, Dol, Loka pri Zidanem Mostu, Sv. Krištof in Radeče. Ker so se pojavljale zahteve za svojo občino tudi s strani Hrastničanov, je leta 1934 prišlo do nastanka nove občine Hrastnik – Dol, ki je obsegala katastrske občine Dol pri Hrastniku, Hrastnik, Marno, Ojstro II, Sveti Jurij ob Turju in Sveti Štefan. Kljub temu, da je imela občina oznako podeželske občine, je število podeželskega prebivalstva zaradi potreb rudnika in industrije skozi desetletja padalo, na drugi strani pa naraščalo število delavcev in s tem potrebe za delavska stanovanja. Vzporedno z razvojem rudnika in industrije se je v občini povečevalo število obrtnikov in trgovcev (po statističnih podatkih naj bi bilo leta 1930 v občini 58 obrtnikov in 16 trgovcev). Za oskrbo prebivalstva z artikli so imeli pomembno vlogo tudi kramarski in živinski sejmi (bili so na dan 10. marec, ponedeljek po sv. Juriju, 31. julija in ponedeljek po sv. Mihaelu). Od denarnih zavodov sta delovali Hranilnica in posojilnica na Dolu, Kmečko delavska hranilnica in posojilnica na Dolu, od zadrug pa Kmetijska zadruga Dol. Družabno življenje so v občini v prvi polovici 20. stoletja popestrila društva s pripravo različnih dogodkov, med njimi: Gasilsko društvo Dol, Bralno društvo Dol, Slovensko katoliško izobraževalno društvo na Dolu, Olepševalno društvo Hrastnik, Lovsko društvo Jelenca Hrastnik, Sokolsko društvo Hrastnik, Delavsko društvo Zarja Hrastnik, Društvo rudniških nameščencev Hrastnik, Telovadno društvo Orel na Dolu …
Na razstavi je predstavljeno arhivsko gradivo, ki je nastalo v obdobju od 2. polovice 18. stoletja do leta 1940 in se hrani v različnih fondih in zbirkah Zgodovinskega arhiva Celje (Okrožni urad Celje, Občina Trbovlje, Zbirka razglednic in dopisnic, Zbirka grafik krajev in Steklarna Hrastnik). Prav poseben biser po obsegu in zanimivosti pa predstavlja fond občine Hrastnik – Dol, ki pomeni za preučevanje lokalne zgodovine neizčrpen vir podatkov in podob za rekonstrukcijo življenja v prvi polovici 20. stoletja. Ker je ohranjenega veliko zanimivega arhivskega gradiva, smo se ob snovanju razstave odločili, da damo poudarek predvsem na predstavitev stavbne dediščine, ki si že zaradi častitljive starosti zasluži predstavitev v širši javnosti.
Avtorica je vsebinsko na razstavi dala poudarek na prikazu gradbenih načrtov za gradnjo ali adaptacijo objektov v občini od 60. let 19. stoletja do leta 1940 (stanovanjski, poslovno stanovanjski, industrijski, šolski …). Poleg kartografskega gradiva so na razstavi predstavljeni iz leta 1749 ohranjena kupna pogodbo za nakup hube v Hrastniku imenovane »Pod Hrastom«, originalna risba s svinčnikom z upodobitvijo rudniških objektov iz leta 1850 in razglednice s slikovno upodobitvijo kraja Hrastnik do leta 1940. Iz obsežnega fonda Občina Hrastnik – Dol pa je predstavljen izbor spisovnega gradiva, ki je odsev delovanja občinskega urada občine Dol in Hrastnik – Dol. Med tem gradivom je na razstavi izpostavljeno: izpis iz trgovskega registra za Steklarno Hrastnik (1890), najemna pogodba Johanne Abel za oddajo prostora v hiši za izolirno bolnico (1911), prošnja Bralnega društva Hrastnik za dovoljenje za prekoračitev policijske ure zaradi gledališke predstave in proste zabave s plesom (1911), vabilo na sejo občinskega odbora Dol (1911), razglas o uradnih urah na občini Dol (1912), izjava Franca Majcna o odstopu s funkcije župana občine Dol (1911), razglas o izvolitvi Blaža Babiča za novega župana občine (1911), obvestilo o izvolitvi Franca Laznika za novega načelnika Prostovoljnega gasilskega društva Dol (1912), kandidatni listi Karla Molovrha in Ferda Roša za volitve občinskega odbora Hrastnik – Dol (1934) in zapisnik primopredaje poslovanja občine Dol pri Hrastniku novoustanovljeni občini Hrastnik – Dol (1934).
Razstava bo na ogled do 25. aprila 2025.